گزارش كارآموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر

در 27 صفحه ورد قابل ویرایش مقدمه : آب ژاوال در سال 1950 اولین بار در كشور سوئد با آغاز تكنولوژی كلرزن های جهان برای گند زدایی آب شرب بكار گرفته شد . سپس آب ژاواگزارش كارآموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر|40089082|disco|گزارش کاراموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر,کاراموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر,کارورزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر,دانلود گزارش کارآموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر,آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر,آب وفاضلاب ,اداره آب و فاضلاب, شهرستان بهشهر
مشخصات فایل مورد نظر در مورد گزارش كارآموزی آب وفاضلاب اداره آب و فاضلاب شهرستان بهشهر آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

در 27 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه :

آب ژاوال در سال 1950 اولین بار در كشور سوئد با آغاز تكنولوژی كلرزن های جهان برای گند زدایی آب شرب بكار گرفته شد . سپس آب ژاوال در كشورهای اروپای شرقی ، ژاپن و سنگاپور برای آب لوله كشی مورد استفاده قرار گرفت .

در ایران اولین بار آب ژاول را با نام محصول وایتكس توسط دكتر خطیبی به بازار عرضه شد . آب ژاول رایج ترین ماده ای است كه از آن به عنوان سفید كننده استفاده می شود . عامل اصلی و شور در آب ژاول عیپوكلریت سدیم (nacl) می باشد ، هیپوكریت سدیم تركیبی فوق العاده قوی است كه در حد خیلی كمی از آن (5درصد را در آب حل می كنند و با نام های مختلف به عنوان سفید كننده به بازار عرضه می شود، آب ژاول خاصیت ضد عفونی كنندگی د اشته زیرا یك سفید كننده كلر دار می باشد . محلول هیپوكلریت سدیم ناپایدار است و در مجاورت نوروگرمایون تا oc تجزیه شد ،اكسیژن آزاد می كند و نتیجتا از شدت عمل آن كاسته می شود و به همین دلیل باید در ظرف مات و دور از نور نگهداری شود و لذا بهتر است از محلولهای تازه آن استفاده شوند زیرا در اثر ماندگی بسیار تجزیه می شود .فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

تشكر و قدردانی 2

فصل اول

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

فصل دوم

ارزیابی بخش های مرتبط با رشته علمی كارآموز 5

فصل سوم

آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات 6

مزایای بهره برداری از آب ژاول 7

معایب بهره برداری از آب ژاول 7

روشهای تزریق آب ژاول 8

تصفیه آب 11

دریچه های بازدید 18

نتیجه گیری 21

تصاویر همراه با توضیحات 22فصل اول :

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

اداره آب و فاضلاب بهشهر كه زیر مجموعه آب و فاضلاب استان مازندران می باشد . كه از سال 73 از سازمان آب منطقه ای جدا و به صورت سازمانی مستقل به نام آب و فاضلاب شكل گرفته است .

این شركت دارای دو طبقه می باشد كه طبقه اول آن در قبل از انقلاب ساخته شده كه منبع آب شرب شهرستان بهشهر نیز می باشد ودر طبقه ی بالایی آن ساختمان اداری واقع می باشد .فصل دوم :

ارزیابی بخش های مرتبط با رشته علمی كارآموز

در طول دوران كارآموزی اینجانب در قسمت تصفیه خانه آب و فاضلاب بهشهر مشغول به كار و كسب تجارب بودم .فصل سوم :

آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

در این جا آموخته های خود را كه حاصل دو و نیم ماه كسب تجارب بوده را به صورت گزارش مختصری به حضور شما تقدیم می دارم .

اگر مسلمان فقط یك دنیا را داشته باشد به بهداشت خود و محیط خود می پردازد.

‹‹ ژوزف ماكب كاب جهانگرد و اسپانیایی، كتاب عظمت مسلمین در اسپانیا دوران تفتیس و عقاید››

آب شرب ایران در انتظار خلاقیتی نوین در صنعت كلرنیاسیون است ، آب شربی كه با انواع آلاینده های شیمیایی و بیولوژیكی همزمان با افزایش روند رو به تزاید جمعیت در آستانه بحران كیفی قرار گرفته و سلامتی انسان را در آغاز قرن بیست و یكم به خطر انداخته است .

در راستای محور اصلی تصفیه خانه های آب شرب شهر بهشهر می توان توسط كلرنیاسیون آب ژوال و كاربرد آن در گند زدایی آب آشامیدنی بعنوان یك تجربه موفق مطرح شده است . آب ژوال رایج ترین سفید كننده ایست كه ماده اصلی آن هیپوكلریست سدیم می باشد .

استقرار سیستم آب ژوال بصورت اتوماتیك با سیستم آلارم و بدون نیاز به اپراتور ،استفاده از سیستم ثقلی بدون صرف انرژی برق،كاربرد انژكتور ،ایجاد خلاء در خط رانشی بدون نیاز به كلرنیاتور از دستاوردهای مهم این طرح بود و نهایتا بررسی نتایج آنالیز در شیمیایی و كلرسنجی درمحدوده استاندارد با تعیین كلر فعال و سود اضافی نگرانی درخصوص افزایش Na+ را مرتفع ساخت و با تدوین فرصت های نظرسنجی در بین 100 متشرك و اظهار رضایت شهروندان از عدم تغییرات طعم آب جایگزین مناسبی برای گاز لكر شناخته شد .

مزایای بهره برداری از آب ژاول:

1- عدم نیاز به آموزش نیروی انسانی

2- عدم نیاز به اقدامات خاص قبل از بهره برداری

3- در دسترس بودن كارخانجات آب ژوال در خراسان

4- پیشگیری از مخاطرات جانبی به هنگام انتقال

5- امكان استفاده از اماكن دور از دسترس

6- سهولت استفاده از آب ژاول جهت شستشو وگند زدایی

معایب بهره برداری از آب ژوال

1- مشكلات ناشی از انتقال جابجایی آب ژاول

2- در زمان محدود آب ژاول (معمولا در تابستان كمتر از 2 ماه درصد خلوس از 14 به 5 تقلیل می یابد )

3- خوردگی اتصالات فلزی در محدوده ایستگاه ژاول خصوصا خطوط تزریق.

روشهای تزریق آب ژاول:

1- بصورت ثقلی

2- تزریق نیمه اتوماتیك

3- تزریق تمام اتوماتیك

4- با استفاده از انژكتور بدون نیاز به كلرنیاتور

كاروش اول یا ثقلی در تصفیه خانه بهشهر استفاده می شود كه بصورت دستی و ثقلی بدون نیاز به كلرنیاتور به مخزن تزریق می گردد اگرچه این روش با صرف هزینه كمتری انجام می شود اما از حداقل قابلیت اطمینان برخوردار بوده و نیاز به مراقبت های شدید اپراتور می باشد و هزینه های دستمزد را نیز بالا می برد .ذغال بصورت گرانول (دانه دانه)در آب ریخته می شود .

با گسترش و توسعه روز افزون جمعیت شهرها ، روستاها و محدودیت منابع تامین آب موجود كمیت و كیفیت منابع آب مورد استفاده پاسخگوی نیازمندیهای حال و آینده اجتماعات شهری و روستایی نیست بنابراین لازم است برای تامین آب شرب مصرفی در جستجوی منابعی دهها كیلومتر دورتر از محل های مصرف بود و آب را با هزینه ای گزاف و بطریقی مناسب به محل مصرف انتقال داده پراكندگی روستاها ، كاهش آب چشمه ها و رودخانه ها نیاز روز افزون روستائیان ،كشاورزان و عشایر منطقه به آب شرب موجب گردیده ‹‹ آب›› از یك كالای مصرفی به كالایی با ارزش و سرمایه ای تبدیل گردد .

به همین دلیل خطوط انتقال آب كه از داخل زمینهای كشاورزی و مراتع عبور می نماید و مخازنی كه در مسیر خطوط انتقال ساخته می شوند همواره دستخوش دست كاری و نابسامانی قرار گرفته اند .بررسی های انجام شده از مجتمع های بزرگ آبرسانی نشان داده است كه دسترسی افراد غیر به شیرآلات تنها از سر كنجكاوی نه سوءنیت ، سالانه صد ها میلیون ریال خسارت مادی به هر یك از مجتمع های آبرسانی وارد كه با تحمل مشكلات و صرف هزینه قابل جبران است اما خلل در روند جریان اب نارضایتی مشتركین و كاهش اعتماد جامعه مخاطب از مصادیق بارز خسارت های معنویت كه به راحتی قابل جبران نیست .

اجزای حوضچه های شیرآلات خطوط انتقال و شبكه های توزیع آب.

حوضچه های شیرآلات اتاقكهایی هستند كه به منظور حفاظت و دسترسی به شیرآلات قطع و وصل انشعابات با تخلیه هوا و رسوب در طول خطوط انتقال و شبكه های توزیع آب ساخته می شوند . این حوضچه ها بطور عمده از نوع بتن مسلح و بسته به نوع و قطر شیرآلات و تاسیسات موجود در آنها دارای اشكال و ابعاد مختلفی می باشد . این حوضچه ها مطابق شكل شماره 2 بطور ساده به صورت یك چهار دیواری می باشند كه معمولا بسته به مورد با سقف غیر یكپارچه و قابل حمل یا سقف یكپارچه و غیر قابل حمل اجرا می شوند .

اجزای حوضچه های شیرآلات عموما عبارتند از :

1- سازه بتنی كف و دیواره

2- سقف بتنی

3- دریچه بازدید و پلكان

4- تجهیزات مكانیكی و شیرآلات داخل حوضچه

5- لوله های زهكشی كف و هواكش سقفنتیجه گیری :

استقرار سیستم آب ژوال بصورت اتوماتیك با سیستم آلارم و بدون نیاز به اپراتور استفاده ازسیستم ثقلی بدون صرف انرژی برق، كاربرد انژكتور و ایجاد خلاء در خط رانش بدون نیاز به كلرنیاتور( اثر ونچولی و قانون برنولی كه در آن با كاهش سطح مقطع و افزایش سرعت فشاری كمتر از فشار اتمسفر ایجاد می گردد) از دستاوردهای مهم این طرح بود و نهایتا بررسی آنالیز شیمیایی و كلرسنجی در محدوده استاندارد با تعیین كلرفعال و سوء اضافی نگرانی های عمومی را مرتفع ساخت و با تدوین فرصت های نظرسنجی در بین 100 مشترك و جلب رضایت شهروندان از عدم تغییرات طعم آب جایگزین مناسبی برای گاز كلر شناخته شد .تصاویر همراه با توضیحات:

فیلتر شنی تحت فشار افقی

دانه های سنگ سیلس بر اساس وزن سنیگنی كه به سبكی چیده می شود و آب با فشار وارد و از پایین خارج می شود و در نتیجه مواد محلول را جذب كرده و آب ذلال خارج می گردد و بایستی بعد از هر مرحله ای شستشو معكوس داد تا گل و لای اطراف گرفته شود تا آماده كار جدید گردد.